7 kwietnia 2009

Dziś Mahavir JayantiMahavir Jayanti jest to główne święto obchodzone przez dźinistów. Mahavirswami to dwudziesty czwarty Tirthankar*. urodził się w 599r.p.n.e. w Kshatriyakund niedaleko współczesnego Patna w Biharze. Jego ojciec, król Siddhartha oraz jego matka, królowa Trishla byli ludźmi bardzo religijnymi i zwolennikami Pana Parshwanath, dwudziestego trzeciego Tirthankara. Kiedy królowa Trishla oczekiwała narodzin dziecka, miała 14 wspaniałych snów (niektórzy wierzą, że było ich 16). Kiedy uczeni byli pytani o te sny, mówili, że urodzi niezwykłe dziecko, które pokaże ludzkości drogę do prawdziwego szczęścia. według dżinijskiej mitologii Mahavir nabył wszystkie cechy potrzebne do bycia Tirthankarem w swoim poprzednim życiu.
16 snów jakie miała królowa przed narodzinami to:

-biały słoń
-lew
-Boginii Lakshmi z dwoma słoniami po bokach, oblewającymi wodą kwiaty
-księżyc oświetlający Wszechświat srebrnymi rpomieniami
-para skaczących ryb
-rozjarzone Słońce
-jezioro pełne kwiatów lotosu
-spokojny ocean mleka
-niebiański pałac
-tron z rubinów i diamentów
-boski Król panujący na Ziemi
-girlanda
-biały byk
-pachnące kwiaty Mandara
-waza wysoka jak góra Meru wypełniona klejnotami
-natychmiast po tym poczuła białego słonia wchodzącego do niej przez usta. Nie czuła żadnego bólu podczas porodu

Dziecko było wyjątkowej urody i rozwinęło wielką siłę fizyczną i duchową. W wieku 30 lat Mahavir porzucił świat materialny i rozpoczął medytację. Po 12 latach medytacji pod drzewem Ashoke, osiągnął najwyższe oświecenie. Bogowie byli świadkami tego zdarzenia i przenieśli go w lektyce do parku, gdzie został ułożony na pięciopoziomowym tronie i uznany (uhonorowany) jako Mahavira. W tym momencie zdarł on z siebie ubrania, a zamiast ogolić głowę, wyrwał włosy ze skóry, nie odczuwał bólu.
Mahavir propagował nieagresję i zakazywał jakiegokolwiek zabijania. Wierzył również, że najszlachetniejsze życie to takie, które spędzamy siedząc nieruchomo i poszcząc, ponieważ wtedy wykluczamy ryzyko, połknięcia jakiegoś owada. w rocznicę jego urodzin każdy dżinista postanawia przestrzegać jego nauk.

Celebracja

W dzień festiwalu świątynie dżinistyczne w całych Indiach są dekorowane flagami, by ogłosić rocznicę narodzin Pana Mahaviry. Rankiem odbywa się abhishek (rytualna kąpiel) w każdej świątyni. Następnie bóstwo umieszczane jest na czymś w rodzaju dekoracyjnej kolebki i noszone w paradzie po całej okolicy. Zgromadzeni wierzący, czciciele ofiarowują mleko, ryż, owoce, kadzidełka, lampiony i wodę uczestniczącym w pochodzie. Wygląd procesji jest nieco inny w różnych regionach, ale w każdej znajdują się grający na bębnach, konie, słonie i śpiewacy.

4 rodzaje ofiary (daan) są zalecane każdemy dżiniście tego dnia. Są to:

Gyan daan: dzielenie się wiedzą
Abhay daan: strzeżenie ludzi przed złymi czynami
Aushad daan: darowanie leków
Ahaar daan: darowanie jedzenia* - Tirthankar to człowiek, który przezwyciężył wszystkie ludzkie wady i nałogi, osiągnął oświecenie poprzez ascezę,a następnie stał się przewodnikiem dla tych, którzy potrzebują duchowego pokierowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl