8 sierpnia 2009

5 sierpnia - RAKSHA BANDHAN lub RAKHI


Dwie z kilku legend dotyczących tego pięknego hinduskiego święta:

Pewnego razu Pan Indra był na krawędzi przegrania długo już przeciągającej się bitwy z demonami. Indra, przygnębiony i zniechęcony, szukał rady u Brishnapati. Żona Indry również przybyła mu z pomocą. Wykonała talizman, który zawiązała na nadgarstku Indry. Pomógł on Indrze odeprzeć atak demonów i pojawić się będąc zwycięzcą.


Pan Jama, bóg śmierci, miął siostrę Jamunę. Na każde Shravan Purnima, zwykła ona zawiązywać świętą nić (Rakhi) na nadgarstku brata. Od tamtej pory przewiązywanie Rakhi na nadgarstku i modlenie się za jego długie i zdrowe życie brata stało się tradycją dla wszystkich sióstr. W zamian bracia udzielają swoim siostrom błogosławieństwa.

Rytuały:

Dzień ten rozpoczyna świąteczny nastrój panujący w każdym Indyjskim domu. Rakhi robione są lub kupowane na dzień przed świętowaniem. Tradycyjne potrawy przyrządzane są wcześnie rano. Po porannej kąpieli ofiarowana jest Pudża (adorowanie bóstwa). Następnie siostra odprawia obrzęd Aarti i zawiązuje nić na prawym nadgarstku brata. Nakładany jest tradycyjny tilak na czole brata, który następnie błogosławi siostrę. Zwyczaj obdarowywania się prezentami również jest ważną częścią festiwalu. Niemniej jednak błogosławieństwo udzielone przez brata uważane jest za najwspanialszy prezent. Celebracja Rakhi różni się w poszczególnych regionach.


"Moja siostra nauczyła mnie jak żyć"
George Wasserstein

"Czasami bycie bratem jest lepsze, niż bycie superbohaterem"
Marc Brown

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl