27 lutego 2010

Puri - nadymające się placki z mąki pszennej


Puri to pieczywo indyjskie. Ten przepis jest to wersja podstawowa, mieliście już natomiast okazję poznać przepis na kela puri (purisy z bananami). Są naprawdę bardzo smaczne i mimo obszernego opisu - bardzo proste w wykonaniu. Pasują do wszelkiego rodzaju potraw a najlepiej do dań indyjskich. Mi smakują nawet suche:)

Składniki:
250g mąki pszennej razowej
100g białej mąki
½ łyżeczki soli
1 łyżka masła
175ml ciepłej wody
Olej roślinny do smażenia

Do miski wsypujemy obie mąki oraz sól i mieszamy ręką z łyżką masła. Powoli dolewamy wodę i mieszamy aż powstanie ciasto, które będzie można wyrobić. Smarujemy rękę odrobiną masła i zagniatamy ciasto przez 5-8 minut aż będzie gładkie i jędrne. Dla urozmaicenia można , jak ja, zrobić masala purisy dodając do ciasta 2 łyżeczki kminku indyjskiego, ¾ łyżeczki kurkumy i ¼ łyżeczki pieprzu Cayenne.

Na średnim ogniu (w karhai* lub garnku o grubym dnie) rozgrzewamy tłuszcz. W międzyczasie smarujemy stolnicę odrobiną ghee (nie przysypujemy stolnicy ani ciasta mąką, gdyż będzie się ona przypalać). Z ciasta formujemy wałek i kroimy go na 16 części, które następnie rozwałkowujemy na cienkie, okrągłe placuszki. Kiedy tłuszcz dostatecznie się rozgrzeje (temperatura jest odpowiednia do smażenia, gdy wrzucony kawałek ciasta natychmiast wypływa na powierzchnię), ostrożnie wkładamy do niego jednego purisa.

Początkowo puris zanurzy się ma sekundę, a następnie wypłynie na powierzchnię. Wtedy zanurzamy go jeszcze na chwilę, przyciskając łyżką cedzakową i pozwalamy mu ponownie wypłynąć. Gdy napuchnie, przewracamy go szybko na drugą stronę i smażymy jeszcze przez kilka sekund. Następnie wyjmujemy purisa i ustawiamy go pionowo w metalowym sitku aby ociekł z tłuszczy. Pozostałe purisy smażymy w ten sam sposób (gdy nabierzemy wprawy, możemy smażyć po kilka na raz). Smacznego:)

*Karhai – głęboka zaokrąglona patelnia z rączkami po obu stronach, wykonana z odlewanego żelaza albo stali nierdzewnej. Ponieważ ma szeroką górę i wklęsłe dno, można używać jej do smażenia dużych ilości produktu w odrobinie oleju. Chiński wok ma taki sam kształt jak karhai i jest jego dobrym substytutem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Durszlak.pl